LGS Kreipimasis dėl mažinamo finansavimo ASPĮ
Lietuvos Gydytojų Sąjunga
LGS kelia klausimus dėl mažėjančio finansavimo sveikatos priežiūros įstaigoms
Kovo 24 d. Seimo Sveikatos reikalų komitete reaguodama į nerimą keliantį Lietuvos gydytojų sąjungos kreipimąsi, Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos socialinių klausimų grupės vardu, Seimo ir Komiteto narė Rimantė Šalaševičiūtė pasiūlė išnagrinėti šias problemas. Posėdyje sutarta tai padaryti per artimiausias porą savaičių.
Raštas
Privalomojo sveikatos draudimo fondo išlaidos asmens sveikatos priežiūros paslaugoms šiemet padidintos 190 mln. eurų, arba 12,6 proc. Tačiau finansavimą sveikatos priežiūros įstaigoms numatoma mažinti. Teritorinės ligonių kasos įstaigoms pateikė sutarčių projektus su vidutiniškai 5 proc. mažesnėmis sumomis.
Įstaigoms neplanuojama kompensuoti patirtų išlaidų pandemijos metu įrengiant vakcinavimo centrus, COVID-19 skyrius, perorganizuojant darbus, apmokant darbuotojus. Sutartinės sumos apskaičiuotos vertinant ne visus praėjusius metus, o tik 8 mėnesius, neatsižvelgiama, kiek išaugo išlaidos dezinfekcinėms ir vienkartinėms apsaugos priemonėms, jų rezervui, brangstant prekėms ir paslaugoms. Be to, įstaigoms numatomas beveik keturių mėnesių apmokėjimo už paslaugas atidėjimas. Dėl mažinamo finansavimo pirmiausiai ir labiausiai bus pažeisti teisėti sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų interesai.
Šiuos ir kitus klausimus savo rašte Seimo Sveikatos reikalų komitetui, Vyriausybei ir Sveikatos apsaugos ministerijai kelia Lietuvos gydytojų sąjunga, ypač nuogąstaudama, kad įstaigos nepajėgs vykdyti 2018 m. pasirašytos Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos šakos kolektyvinės sutarties. Pagal ją Vyriausybė ir Sveikatos apsaugos ministerija įsipareigojo nuosekliai didinti specialistų darbo užmokestį siejant jį su minimalios algos augimu, gerinti ekonomines ir socialines darbo sąlygas, kurios pandemijos metu tapo dar sudėtingesnės.
Su raštu galite susipažinti:
LGS sekretoriatas

Lietuvos gydytojų sąjunga pateikė pastabas Sveikatos apsaugos ministerijai dėl įstatymų projektų, susijusių su priemokomis, tobulinimo, susipažinusi su Sveikatos sistemos įstatymo Nr. I-552 11 ir 49 straipsnių pakeitimo įstatymo projektu ir lydimaisiais įstatymų projektais (toliau – Pakeitimai), aiškinamuoju raštu, pateiktais 2025-03-28 derinimui institucijoms ir visuomenei (iki 2025-04-11), TAIS Nr. 25-5262, siūlymu pritarti Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymo Nr. I-552 11 ir 49 straipsnių pakeitimo įstatymo, Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymo Nr. I-1343 9, 10 ir 26 straipsnių pakeitimo įstatymo ir Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymo Nr. I-552 8, 11, 13 ir 76 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIV-2790 6 straipsnio pripažinimo netekusiu galios.

2025 m. kovo 20–22 d. Briuselyje įvyko Europos nuolatinio gydytojo komiteto (CPME) Asamblėja, kuri pažymėjo svarbų žingsnį sprendžiant visuotinę gydytojų krizę Europoje. Susitikimas prasidėjo Europos Parlamente, kur CPME delegatai susitiko su naujaisiais Sveikatos komiteto nariais – dr. András Kulja ir Tilly Metz.

Lietuvos gydytojų sąjunga, atstovaudama šalies gydytojų pažeidžiamus interesus dėl Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo 30 str. 1 d. numatyto draudimo įgyvendinimo, kreipėsi į LR Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetą ragindama atkreipti dėmesį į problemą, susiklosčiusią dėl teisinio reguliavimo pakeitimo sukeliamų neigiamų pasekmių sveikatos priežiūros sistemai ir paslaugų prieinamumui.

Informuojame, kad 2025 m. sausio 29 d. įsigaliojo 2000 m. sausio 6 d. įsakymo Nr. 5 „Dėl Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašų pakeitimo“ (toliau – Įsakymas) pakeitimas, kuriuo buvo pakeistas II sąrašas „Narkotinės ir pasichotropinės medžiagos, leidžiamos vartoti medicinos tikslams“ [i] įtraukiant į jį medžiagą lisdeksamfetaminą (lisdexamfetamine).