VLK: ASPĮ finansiniai rezultatai gerėja

Lietuvos gydytojų sąjunga

Pernai viešųjų sveikatos priežiūros įstaigų finansiniai rezultatai iš viso sudarė 76,3 mln. eurų. Tai yra 75,4 mln. eurų daugiau nei užpernai, kai suminis finansinis rezultatas nesiekė nė milijono eurų ir beveik dukart daugiau nei prieš pat koronoviruso pandemiją, rodo ligonių kasų atlikta analizė.




Daugėja įstaigų, kurių metiniai finansiniai rezultatai yra teigiami. Gydymo įstaigų ligonių kasoms pateiktais duomenimis, su teigiamu finansiniu rezultatu 2022 metus baigė 84 proc. iš 225 viešųjų sveikatos priežiūros įstaigų. Tai reiškia, kad absoliučios daugumos šių įstaigų suminis pajamų ir sąnaudų skirtumas pernai buvo teigiamas, taigi gydymo įstaigos uždirbo daugiau pajamų nei patyrė sąnaudų.

Analizės duomenimis, viešųjų gydymo įstaigų pajamos praeitais metais siekė beveik 2,2 mlrd. eurų, iš kurių 86 proc. sudarė Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšos. Pastaraisiais metais didėjant PSDF biudžetui, gydymo įstaigų pajamos iš šio biudžeto taip pat pastebimai augo. Pavyzdžiui, 2019 m. gydymo įstaigų pajamos iš PSDF siekė 1,3 mlrd. eurų, o pernai – jau 1,9 mlrd. eurų.

Praeitais metais sveikatos priežiūros paslaugų bazinių kainų balo vertės buvo didinamos net tris kartus – apmokėti paslaugoms, suteiktoms nuo sausio, spalio ir lapkričio mėnesių. Atitinkamai buvo didinamas finansavimas, skiriant papildomų PSDF lėšų. Tokiu būdu buvo siekiama gydymo įstaigoms sudaryti galimybes uždirbti daugiau lėšų, kuriomis būtų didinamas darbuotojų darbo užmokestis ir iš dalies kompensuojamos padidėjusios komunalinių išlaidų, maitinimo ir kitos sąnaudos.

Gydymo įstaigų duomenys rodo, kad praeitais metais šalies sveikatos priežiūros įstaigų maitinimo sąnaudos išaugo 29 proc., o komunalinių išlaidų sąnaudos padidėjo 58 proc., palyginti su 2021 m. Kadangi sąnaudos maitinimui vidutiniškai sudaro 1 proc., o komunalinėms paslaugoms – 3 proc. visų sąnaudų, jų pokytis neturėjo didelės įtakos bendram sąnaudų pokyčiui, todėl bendros sąnaudos pernai didėjo santykinai neženkliai – 1,2 proc. Spartesnis gydymo įstaigų pajamų sumos nei sąnaudų sumos augimas ir lėmė geresnius nei 2021 m. finansinius rezultatus. 

Šiais metais, atsižvelgiant į pacientų poreikius, išaugusios PSDF lėšos skiriamos paslaugų prieinamumui gerinti. Imtasi gydytojų specialistų konsultacijų apmokėjimo pertvarkos, pirminės ambulatorinės sveikatos priežiūros apmokėjimo tobulinimo, šeimos gydytojų komandos išplėtimo, tyrimų klasifikatoriaus kūrimo, savivaldybės sveikatos centro apmokėjimo modelio testavimo ir daugelio kitų prioritetinių darbų.

www.vlk.lt


Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. balandžio 16 d.
Lietuvos gydytojų sąjunga pateikė pastabas Sveikatos apsaugos ministerijai dėl įstatymų projektų, susijusių su priemokomis, tobulinimo, susipažinusi su Sveikatos sistemos įstatymo Nr. I-552 11 ir 49 straipsnių pakeitimo įstatymo projektu ir lydimaisiais įstatymų projektais (toliau – Pakeitimai), aiškinamuoju raštu, pateiktais 2025-03-28 derinimui institucijoms ir visuomenei (iki 2025-04-11), TAIS Nr. 25-5262, siūlymu pritarti Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymo Nr. I-552 11 ir 49 straipsnių pakeitimo įstatymo, Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymo Nr. I-1343 9, 10 ir 26 straipsnių pakeitimo įstatymo ir Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymo Nr. I-552 8, 11, 13 ir 76 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIV-2790 6 straipsnio pripažinimo netekusiu galios.
Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. balandžio 4 d.
Įgyvendindama Vyriausybės programą, SAM teikia įstatymų pakeitimus, kurie turėtų užtikrinti, kad iš pacientų nebūtų reikalaujama papildomų mokesčių už valstybės lėšomis teikiamas sveikatos priežiūros paslaugas.
Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. balandžio 2 d.
2025 m. kovo 20–22 d. Briuselyje įvyko Europos nuolatinio gydytojo komiteto (CPME) Asamblėja, kuri pažymėjo svarbų žingsnį sprendžiant visuotinę gydytojų krizę Europoje. Susitikimas prasidėjo Europos Parlamente, kur CPME delegatai susitiko su naujaisiais Sveikatos komiteto nariais – dr. András Kulja ir Tilly Metz.
Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. kovo 19 d.
Lietuvos gydytojų sąjunga, atstovaudama šalies gydytojų pažeidžiamus interesus dėl Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo 30 str. 1 d. numatyto draudimo įgyvendinimo, kreipėsi į LR Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetą ragindama atkreipti dėmesį į problemą, susiklosčiusią dėl teisinio reguliavimo pakeitimo sukeliamų neigiamų pasekmių sveikatos priežiūros sistemai ir paslaugų prieinamumui.
Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. kovo 6 d.
Greitosios medicinos pagalbos tarnyba (GMPT) pradeda teikti paslaugas atnaujinta tvarka.
Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. vasario 20 d.
Seimo narė Jurgita Šukevičienė užregistravo pakeitimų projektą, kuriuo siūlo keisti nuostatą dėl sveikatos priežiūros įstaigų vadovų skyrimo antrai kadencijai.
Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. vasario 20 d.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) parengė ir pristatė naujosios Vyriausybės programos prioritetus sveikatos srityje.
Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. vasario 18 d.
Valstybės atkūrimo proga Prezidento dekretu apdovanota per 70 Lietuvos Respublikai nusipelniusių žmonių. Valstybės apdovanojimais pagerbti gydytojai.
Autorius Lietuvos Gydytojų Sąjunga 2025 m. vasario 3 d.
Informuojame, kad 2025 m. sausio 29 d. įsigaliojo 2000 m. sausio 6 d. įsakymo Nr. 5 „Dėl Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašų pakeitimo“ (toliau – Įsakymas) pakeitimas, kuriuo buvo pakeistas II sąrašas „Narkotinės ir pasichotropinės medžiagos, leidžiamos vartoti medicinos tikslams“ [i] įtraukiant į jį medžiagą lisdeksamfetaminą (lisdexamfetamine).
Daugiau įrašų